Härlig sommarbil för fina cruising kvällar. En Ford Galaxie 500 Sunliner/cab från 1962 i bra bruksskick med custom/flakeinredning. Även cabtäcket är i flake.
Bilen är blå metallic, dock ej originalfärg.
Sätesklädsel ljusblå original men med överdragsklädsel i tyg/fastklämt.
Cabben/tyget har vissa små skador.
Ovanlig modell. Rykterna säger 4 st i Sverige.
Nybesiktad.
Svårt att förklara en sådan här äldre pärla men se på bilderna och bilda er en egen uppfattning. Vill ni titta på den live så går det bra att kontakta ansvarig handläggare.
Detta är naturligtvis ingen ny bil så skavanker och småfix finns.
Man hittar alltid saker man kan förbättra på en gammal bil..