Fabrikat Opel
Modell Rekord Olympia Coupe
Registreringsnummer EKT 844
Tillverkningsår 1962
Mätarställning (km) 160372 km

Svensksåld bil i körbart skick.

Ovanlig coupemodell som kallas modell P2 och tillverkades bara 1961-63.

4 cylindrig 1,7 l motor på 60 hk. Manuell rattväxel som är 4 växlad vilket var extra utrustning.

Bilen renoverades på 80 talet och man kan se lagningar bla i bagaeutrymmet. Framskärmar är utbytta till plastskärmar. Det medföljer en extra framskärm i plåt samt en motorhuv.

Motor skall vara renoverad och går riktigt fint. Nyligen är koppling samt bromsar renoverade och kontrollbesiktning gjordes november 2017.

Lacken är blank och bilen ser bra ut på lite avstånd men slitage och lackblåsor finns. Det finns synlig rost framkant morhuv och på några fler ställen. Nopprigt och ytrost på krom på flera ställen. Lister på trösklar fattas samt yttre skraplister på dörrar.

Inredning i gott orginalskick.

Bilen kan köras och användas som den är men för att få i riktigt gott skick finns det en del att renovera.

Bilen finns i Arvika.

Uppgifter om bilen är lämnade av ägaren . PS auction har inte testat objektet

  • Buden är bindande och serviceavgiften debiteras på alla objekt. Objektet säljes i befintligt skick och är endast enklare beskrivet, EJ TESTAT av auktionsfirman om inget annat sägs i objektsbeskrivningen. Objektsbeskrivningen är framtagen efter bästa möjliga förmåga men är ej bindande i detalj.
    OBS! Eventuell pall och palltillbehör som syns på bilden ingår ej i objektet om detta inte är angett i beskrivningen.